KOSGEB Desteğini Nasıl Alırım?

KOSGEB desteğini alabilmeniz için ilk olarak KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri’ne

kirmizi kaliforniya solucani
Organik Solucan Gübresi

katılmalısınız. Bu eğitim sonucunda bir sertifika alacaksınız. Devlet desteği için bu sertifikayı almanız gerekiyor. Çünkü destek sadece bu sertifikaya sahip olanlara verilmektedir.

Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olarak solucan gübresi üretim tesisinizi kurmanız gerekir. Tesisinizi kurduktan sonraysa projenizi hazırlayarak devlet desteğine başvuruda bulunabilirsiniz.

ban1
kasgub.com Organik Solucan Gübresi

Devlet desteğine başvuru yaptığınız zaman sizlere sorgusuz sualsiz sadece işletme kuruluş desteği olarak 2 bin TL verilmektedir. Bu desteğe ek olarak makine tesisat desteği adı altında 18 bin Lira makine desteği de verilmektedir. Burada üretim havuzu 10 bin TL + KDV şeklindedir. Belirli süreçler içerisinde bu üretim havuzunun yüzde 60’ı girişimciye geri ödeniyor.

10 bin TL’lik üretim havuzu için üç farklı işletmeden proforma fatura almanız gerekmektedir. Fiyat teklifi olarak aldığınız bu proforma faturaları KOSGEB’e sunmalısınız. Burada fiyatlar arasında en uygun olanı seçerek onaylanıyor. Girişimcilerin kendi şirket hesapları üzerinden üretim havuzu olarak aldıkları makineler şirketlerin hesaplarına EFT / Havale yapılmak üzere ödeniyor. Ödemenin yapıldığına dair fatura veya dekont ile KOSGEB’e gitmeniz gerekiyor. KOSGEB yetkilileri aldığınız makinenin kontrolünü yaptıktan sonra sizlere yüzde 60’ını geri ödüyor.

İşletme Giderleri Desteği 30 Bin TL

KOSGEB solucan gübresi üretim desteği adı altında sadece makine desteği vermiyor. Ek olarak işletme giderleri desteği de veriyor. KOSGEB’in girişimcilere verdiği işletme giderleri desteği ise 30 bin liradır. Bu verilen desteği içerisinde işletme için ödenen kira bedeli ve işçi maaşları vardır.

100 Bin Lira Sabit Yatırım Desteği

KOSGEB’in girişimcilere sunduğu desteklerden bir diğer ise 100 bin lira sabit yatırım desteğidir. Bu destek girişimcilere geri ödemeli olarak verilir. Aldığınız bu destekle makine alabilirsiniz veya tesis giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s